Cortese. Odrůda vinné révy, kterou nelze pěstovat nikde jinde na světě než kolem jednoho italského města. Bílé víno z ní je jedinečné

Hledáte unikátní bílé víno, které jste ještě nepili a kterým oslníte nejen své chuťové buňky, ale i své přátele? A už jste slyšeli o vínu z odrůdy Cortese? Zřejmě ne. A je to škoda. Jeho harmonická, svěží chuť si vás jistě získá. A má také proč. V 60. letech se dokonce jednalo o nejslavnější bílé víno Itálie. Za ochutnání rozhodně stojí.

V oblasti Piemontu lze najít skvosty vinic.

Piemont je známá vinařská oblast Itálie. Milovníci červeného vína ji budou jistě znát díky tomu, že je zde rozšířena odrůda Nebbiolo, známá svou špičkovou kvalitou. I zdejší odrůdy z nichž se lisuje bílé víno, bývají skutečně výjimečné. A to hlavně díky půdě a poloze, kterou hned tak najít na světě nelze.

Co vše zde lze najít o ochutnat?

 • Znáte rebelské víno Roero Arneis? I tento skvost, jehož chuť jen tak nezapomenete, se produkuje v této oblasti.
 • A pak je tu odrůda Cortese. Ta se pěstuje výhradně v tomto kraji. A ač jsou a byly pokusy vysázet ji ještě v jiných částech světa, nikdy nebyly příliš úspěšné. Víno mělo problémy s nadměrnou a tím pádem velmi rušivou kyselostí. Jednu z mála oblastí, kde se s touto odrůdou v současnosti experimentuje, najdeme například ve státě Viktoria v Austrálii.

Vinice kolem starobylého městečka Gavi jsou ty jediné správné

Pokud zavítáte do Piemontu, možná vás cesta zavede i do malebného kraje kolem města Gavi. V tom případě počítejte s tím, že bez několika fotografií neodejdete. I mobilem dokážete udělat krásné fotky. Víte, jak na to? Okouzlí vás totiž nejen okolní příroda, ale i mohutná pevnost Forte di Gavi, která je dominantou celého kraje. V druhém záběru pak nezapomeňte na vinice.

 

Díky příhodnému klimatu a půdě je tento kraj jedinou oblastí, která dokáže produkovat hrozny odrůdy Cortese ve skvělé kvalitě.

Budete pít víno, kde zralost je velmi důležitým faktorem chuti i barvy.

Co to znamená? Že hodně záleží na tom, jaký ročník se vám objeví na stole.

 • Starší a vyzrálejší ročníky mají slámově žlutou barvu a překvapí vás jemnou, harmonickou chutí.
 • Pro ty mladší je typický zelenkavý nádech, který doplní svěží ovocná chuť. Co na vás čeká? Tóny jablek, hrušek a dokonce i ananasu.

4 zajímavosti, která vám víno ještě více přiblíží.

 • Odrůda má dobrou výnosnost, ovšem je potřeba se o ni velmi důkladně starat. Jakékoliv zaváhání se projeví na kyselosti. Krom toho je také velmi náchylná k plísním.
 • V 60. a 70. letech se jednalo o jedno z nejznámějších bílých vín Itálie. Velká popularita však přinesla snížení kvality a postupný odklon od tohoto svěžího vína k jiným druhům. V současnosti však toto víno zase zažívá svoji novodobou renesanci.
 • Je náročné na podmínky pěstování. Jeho vlastnosti jej předurčují k použití jak pro tichá, tak šumivá vína. Stejně tak lze z něj vyrobit vína archivní i vína k okamžité konzumaci.
 • Pokud vás toto víno zaujalo, tak jej hledejte pod názvem Gavi. Tedy pod jménem jedinečné oblasti, kde se tomuto vínu dobře daří. Aby se to nepletlo. Cortese není název výsledného produktu, ale jméno odrůdy, ze které je toto víno produkováno.

 

Přemýšlíte o jeho ochutnávce? Ve vybraných internetových vinotékách se k tomuto vínu určitě dostanete.

Jak si jej nejlépe vychutnat?

 • Pro svoji harmonickou a vyváženo chuť je toto víno přímo tvořeno k samostatnému popíjení. Také je vhodné jako aperitiv.
 • Tichá vína podávejte chlazená na teplotu od 10 do 12 stupňů Celsia, šumivá nejlépe vyniknou při teplotě od 6 do 8 stupňů Celsia.
 • Jeho kombinace s mořskými plody nebo grilovanými krevetami bude skvělým doplňkem každé oslavy.
 • V případě, že na sýr a víno nedáte dopustit, volte ty měkké a nepikantní.
 • Máte rádi těstoviny? Zkuste je s bazalkou a piniovými oříšky. Svěží středomořský oběd vám připomene italskou pohodu. Zvlášť když během něho budete ochutnávat právě naše víno.

A co vy? Co milujete na Itálii vy?

Johanka Synková
SEO Svitavy - taktická zbraň místních podnikatelů
Víte co je na Viagře na dobírku nejlepší? Ta dobírka