Jaké jsou Vánoce v Austrálii?

Přijměte pozvání do země, kde se slaví Vánoce úplně jinak než u nás, v České republice. Navštivte naše protinožce na rozlehlé pláže, do světadílu, kde je dvakrát tolik klokanů než obyvatel. V době Vánoc mají v Austrálii mezi 20 a 30 stupni a čeká je parné léto, takže je na rozdíl od nás tráví většinou venku. Pojďme se podívat, co u nich v době nejromantičtějších svátků frčí.

Drobné doplňky do domácnosti

Australané si obzvlášť o Vánocích ujíždějí na ozdůbkách, barevných měkkých polštářích, andílcích a podobných dekoračních drobnostech. Ve svých domácnostech si ale rodilí Australané nijak nepotrpí ani na okázalosti, ani na křiklavé barvy nebo příliš výrazné prvky. Vzhledem k tomu, že obyvatele Austrálie tvoří široká škála etnik od Asiatů, přes Araby, až po Indy a Evropany, jejich domácnosti jsou různorodé a nemají proto úplně jednotný styl.

Dárky pod stromeček?

Jak je to u protinožců se slavením křesťanského svátku Vánoc? Australané zdobí umělé stromečky, ale také tropické palmy. Večeři podávají spíše na terasách a venkovních posezeních. Na jejich stole ale kapra se salátem nehledejte. Na štědrovečerní večeři si dají spíše cokoliv grilovaného nebo připraveného během slavnostního opékání! Dárky si podobně jako v USA rozbalují ráno 25. prosince. A jak se slaví Vánoce v dalších zemích?

Nekonečné grilování na pláži

Ano, grilování by se dalo nazvat fenoménem australských Vánoc. Skupiny lidí, přátel, rodiny, kolegové… všichni se během vánočních svátků a samozřejmě také na Silvestra scházejí venku u veřejných grilů v parcích nebo také přímo na pláži. Tam vesele konzumují hlavně alko, ale i nealko nápoje a grilují všechno, co vás jen napadne. Od mořských plodů, přes sýry, zeleninu, ale také ovoce. Ochutnali jste někdy například grilovaný meloun? V Austrálii tuto pochoutku milují!

Upravený vzhled

Při pobytu na pláži je viditelný skoro každý kousek lidského těla. V Austrálii proto hlavně mezi mladými letí laserová epilace. Jak ta domácí, tak i na specializované klinice. Rodilí Australané ale na svůj vzhled tolik nedbají, jako mladí přistěhovalci z celého světa. Mají to prostě „tak, jak to příroda chtěla“!

Obnova lesů po požárech

V letech 2019 a 2020 postihly jihovýchodní část kontinentu rozsáhlé požáry lesních ploch. Tehdy bylo spáleno a plameny poškozeno téměř 200 000 km² lesa. Jejich obnovu si vzali Australané za svoji a spousta z nich pravidelně přispívá pár dolary měsíčně právě na obnovu těchto zničených oblastí. Kde byla před 2 lety jen smutná podívaná, se dnes zelenají obnovené porosty a bují svěží vegetace. Díky příjemnému klimatu zde obnova lesa probíhá velmi úspěšně.

Svátky a jmeniny

Věděli jste, že v Austrálii se jmeniny neslaví? Důvodem je opět obrovské množství různých národností. Každý den by tak bylo v oficiálním kalendáři uvedeno asi 250 jmen, a to si opravdu neumíme představit, vy ano?

Co rádi Australané jedí?

V Austrálii žije více než 200 různých národností a etnik, takže se od toho odráží i nabídka místní kuchyně. Lidé zde konzumují japonskou, korejskou, indickou a třeba nepálskou kuchyni. Mají rádi i tradiční evropské pokrmy. Konkrétně rodilí Australané milují nezdravá smažená jídla (tzv. junk food) nebo fast foody, nepohrdnou ani polotovary a dovezeným jídlem. Obecně ale jedí Australané více ryb a produktů z moře, než Američané nebo obyvatelé střední Evropy.

A jak jste na tom se znalostmi našich protinožců vy? Máte nějakou zajímavou informaci o Australanech, se kterou byste se nám chtěli pochlubit? Neváhejte a napište nám je do komentářů u článku, třeba je zmíníme při dalším putování do této země zaslíbené.

Johanka Synková
Doučil jsem se i Online poker
Laserová epilace; cena za zákrok vás překvapí! Jak si vedou moderní metody odstraňování chloupků v porovnání s domácími procedurami