Pronájem bytu v Olomouci se vám jako majiteli rozhodně vyplatí. Za 3+1 běžně dostanete více než 14 tisíc měsíčně!

Pronájem bytu v Olomouci vám může přinášet pravidelný a poměrně zajímavý vedlejší příjem. Činže jsou v jednom z našich největších měst, které má více než sto tisíc obyvatel, na dosti vysoké úrovni a snad jen s výjimkou loňského roku rostly nepřetržitě dlouhou řadu let. Průměrných 180 Kč za metr čtvereční, které se v Olomouci obvykle platí, není rozhodně zanedbatelná částka a nechat zahálet nemovitost, kterou nepotřebujete pro sebe, by určitě nebylo rozumné. V tom už ale máte zřejmě jasno. Pár otázek se však přece jen nabízí. Jakých? Třeba komu nebo za kolik váš byt vůbec nabídnout? Hlavně však musíte učinit to nejzásadnější rozhodnutí a dobře si rozmyslet, zda zvládnete pronájem realizovat vlastními silami, nebo jestli dáte raději přednost tomu, když za vás vše obstarají profesionálové?

 

Svěříte pronájem bytu realitní kanceláři?

Zřejmě první otázka, kterou byste si měli položit v okamžiku, kdy se k pronájmu vašeho bytu odhodláte, zní takto: mám to zkusit svépomocí nebo celou věc svěřit do rukou odborníků? Jednoduchou odpověď ovšem nečekejte. Obě cesty mohou mít své výhody stejně jako svá úskalí. Jestliže se rozhodnete pro služby nějakého prostředníka, měli byste se v první řadě zajímat o jeho renomé. Má-li realitní kancelář dostatek spokojených klientů a tedy vesměs kladné reference, zřejmě není důvod, proč se na ni neobrátit. Ušetříte si dost práce, kterou by si vyžádaly příprava a umístění inzerátu a nebudete mít starosti ani s prohlídkami bytu a výběrem nájemníka. Vše, včetně sepsání smlouvy, za vás obstarají profesionálové.

 

Musíte si umět vybrat!

Pokud se rozhodnete přenechat starosti někomu jinému, bude to celkem pochopitelné. Vhodného a především spolehlivého prostředníka si ovšem musíte umět vybrat. Realitní byznys je dnes velice výnosnou záležitostí a láká krom zkušených odborníků také amatéry a nejrůznější podvodníky, kteří chtějí rychle přijít k penězům. Nezkušený nebo nešikovný realitní makléř vás může přijít docela draho. Stačí se podívat na přiloženou tabulku a na částky, které lze v Olomouci inkasovat, aby vám to bylo jasné. Amatér nemusí byt pronajmout rychle nebo za požadovanou sumu, případně si dostatečně „neproklepne“ člověka, kterému vaši nemovitost svěří. Jak můžete minimalizovat riziko špatné volby? Sledujte zkušenosti a reakce klientů, které se čas od času objevují na internetu, snažte se vybírat mezi „realitkami“, které za sebou mají alespoň několik let úspěšného fungování, a rozhodně se vyhněte takovým makléřům, kteří prokazatelně nedisponují žádným zázemím v podobě vlastní kanceláře. Napovědět vám může celá řada věcí.

 

Ukázka z nabídky bytů v Olomouci (03/2021)

Dispozice Podlahová plocha Popis Nájem
2+kk 50 m2 Novostavba s balkonem. 12 500 Kč
2+1 58 m2 Panel, zařízený. 10 500 Kč
2+kk 53 m2 Podkroví s balkonem po rek. 14 000 Kč
2+1 66 m2 Panel po rek., balkon. 14 700 Kč
3+kk 77 m2 Energeticky úsporný, terasa. 15 000 Kč
3+1 80 m2 V rodinném domě, úsporný. 14 000 Kč
3+1 78 m2 Mezonet. 15 600 Kč

 

Chcete to zvládnout sami?

Pokud máte dostatek času a nebojíte se nových výzev, zkuste pronájem vašeho bytu uskutečnit sami. Budete si však nuceni osvojit celou řadu věcí. Víte například, jak určit optimální činži? Zvládnete byt nafotit takovým způsobem, aby zájemce na první pohled zaujal? A víte, co by měla obsahovat nájemní smlouva a že třeba kauci, kterou vám nájemník zaplatí, musíte později vrátit i s patřičným úrokem? Stručně řečeno, abyste měli solidní šanci na úspěch, musíte splnit pár důležitých předpokladů. Za nejpodstatnější lze zřejmě považovat následující:

  • Za pomoci cenové mapy stanovte optimální činži.
  • Sestavte srozumitelný inzerát, který bude obsahovat vše podstatné.
  • Pořiďte dostatek kvalitních fotografií.
  • Inzerát umístěte na přehledný a hojně navštěvovaný realitní portál!
  • Se zájemci komunikujte na úrovni (buďte vstřícní, ale ne příliš dychtiví).
  • Potenciálního nájemníka si důkladně prověřte!
  • Smlouvu nechte raději sepsat právníkem.

 

Dejte šanci studentům!

Ať už se rozhodnete pro realitní kancelář nebo se zkusíte vydat vlastní cestou, rozhodně jako potenciální nájemníky už předem neodmítejte studenty. Proč? Studenti to mají s hledáním bydlení poměrně složité, a to třeba i proto, že s některými z nich majitelé nemovitostí udělali v minulosti špatnou zkušenost. To by vás však odradit nemělo. Určitá vstřícnost vůči skupince mladých lidí může být pro vás s trochou štěstí finančně zajímavá. Pokud nabídnete střechu nad hlavou třeba třem nebo čtyřem studentům, můžete v součtu inkasovat klidně o 10 až 20 % více, než když pronajmete byt jednotlivci. Trojice mladých se na činži složí a ve výsledku to každého z nich vyjde na podobnou, možná dokonce nižší částku, než jakou by zaplatili na některé z vysokoškolských kolejí, jejichž kvalita je navíc často všelijaká. Budou proto jistě spokojeni a na oplátku získají soukromí, o kterém by si na studentské ubytovně mohli nechat leda tak zdát.

Rozhodně však neuděláte chybu, když smlouvu uzavřete pouze s jedním z nich a ostatní budou v listině uvedeni jen jako spolubydlící. Usnadníte si tím řešení jakýchkoliv případných neshod, protože budete mít jasně určeného partnera, který vám za vše odpovídá!

Důvěřujete realitním kancelářím nebo se raději spolehnete sami na sebe? A co studenti, dáte jim šanci?

Johanka Synková
Polštáře a jejich vliv na zdravý spánek
Optimalizace webu značky Topranker.cz – recenze klienta a příběh o tom, jak jsme zvedli návštěvnost jeho stránek 9x