Polštáře a jejich vliv na zdravý spánek

Někdo je miluje a postel se stává výstavní plošinou pro jejich sbírku. Pro někoho jsou pouze součástí ložních doplňků a další se vyžívá v nákupu toho nejzdravějšího a anatomicky tvarovaného, který má ve svém popisu snad i záruku lepších snů. Polštáře mohou zpříjemnit pobyt na gauči i v posteli a zútulnit celý interiér. Mohou dodat pocit luxusu, když vám tmavý sametový potah pohladí kůži na tváři při odpolední siestě. Ale pokud mluvíme o polštáři do ložnice, který večer co večer přenáší vaši únavou ztěžklou hlavu do snových krajin, jde povlečení i líbivost stranou. Tady je na řadě trocha anatomie a možná až rehabilitační přístup při volbě správného polštáře pro vaši krční páteř a potřeby. Jaká je doporučená výška a tvrdost polštáře pod hlavu a jakými materiály se budete při jeho výběru setkávat, zjistíte při četbě následujících vět.

Volte polštář nejlépe odpovídající poloze při spaní

Polštáře a jejich správná volba mohou ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale i to, zda se po probuzení cítíme uvolněně a odpočatě, nebo že nás stále neopustil stres ze včerejšího meetingu a náš krk je ztuhlý jako krk profesionálního vzpěrače. Masti nezabírají, masáž je skvělá, ale neřeší problém a pravidelné cvičení neskýtá 100% úlevu? Zaměřte pozornost na to, jak a na čem spíte. Ztuhlé šíjové a ramenní svalstvo může úzce souviset s příliš vysokým podložením hlavy, kdy se krční páteř dostává do nepřirozeně vysoké pozice oproti zbytku páteře. Přílišná měkkost podložky pod hlavou může být další příčinou stejně jako nevhodně zvolený či příliš tvrdý zdravotní polštář. Babička to myslela možná dobře, když pod vlivem teleshopingové kampaně štědře obdarovala celou rodinu anatomickými polštáři. V úvahu však nebrala to, zda vám vyhovuje spaní na zádech, na boku či břiše a že je tomu třeba přizpůsobit i volbu polštáře. Poloha na zádech je ve většině případů doporučována jako ta nejlepší pro zdravé zakřivení páteře a rozložení váhy i napětí po těle. Ne každý se v takové poloze však cítí bezpečně a uvolněně natolik, aby mohl usnout. 

Vyhněte se podbradku

Proveďte sami na sobě test. Položte se na vaši matraci, pod hlavu umístěte polštář a vnímejte, jak se rozkládá váha těla po ploše postele. Vaše brada by neměla být výškou podložky pod hlavou přimáčknutá k hrudníku a vytvářet tak bradu další. Jedna vám stačí – zvažte proto snížení podložení vaší hlavy. Krční páteř by měla být v přirozeném prohnutí a zachovat si tak zdravou krční lordózu (prohnutí). Polštář má mít takovou tloušťku, která podporuje plynulý přechod krční páteře do jejich dalších částí. Hlava není ani v předklonu, ani v záklonu. Ramena spočívají na matraci, jsou rozložená hezky do šířky a nedochází tak k tahu svalů, upínajících se od předních ramenních a prsních svalů na svaly v oblasti krku a šíje.
Jak začít s misí za zdravějším spánkem?

  • Pozorování: Lehnutím si na zem nejlépe zjistíte, v jakém přirozeném tvaru se nachází vaše krční páteř bez podložení hlavy. Temeno jde lehce do protažení, ramena od uší a brada mírně do zásunu. Pokud zjistíte, že vám tato pozice vyhovuje, zvažte snížení podložky pod vaší hlavou.
  • Čas: Zprvu se vám anatomický polštář nemusí zdát jako šťastné řešení – je to změna a ta může přinést i zmatek a pocit, že se takto nevyspíte. Tělo si zvyklo na špatnou podložku a tak se může začít bránit. Dejte tomu šanci a s citem svou šíji protahujte a dejte jí čas, aby si zvykla na nový polštář.
  • Materiál: Možná vás anatomicky tvarované polštáře odrazují svým vzhledem i faktem, že se na ně špatně hledá povlak, co by ladil se zbytkem ložnice. Tomu naprosto rozumíme. Kvalitní polštář v klasickém tvaru, který můžete doplnit vaším milovaným luxusním saténovým povlečením, může být také řešením. Dbejte na správnou výšku, tvrdost a nenechte se zlákat slevami či vzhledem jiných,nicméně spíše dekorativních polštářů. 

Život je složen z maličkostí a detailů, které jsou někdy nepostřehnutelné. A o tom může být i kvalita vašeho spánku, ovlivňující kvalitu vašeho života. Budete-li pozorně vybírat polštář, matraci či cokoliv, co váš spánek udělá lepším, budete ty kouzelné a pomíjivé okamžiky života vnímat s větší bdělostí a radostí. A to zato stojí.

Johanka Synková
Saténové noční košilky: když chcete dát svému vztahu jiskru
Pronájem bytu v Olomouci se vám jako majiteli rozhodně vyplatí. Za 3+1 běžně dostanete více než 14 tisíc měsíčně!