Čeho se chcete zbavit jednou provždy

Některé skvrny nelze vyčistit bez narušení struktury látky. Tato dnes již legendární věta z pera spisovatele Bohumila Hrabala nejenže krásně reprezentuje spisovatelovo poetické vyjadřování, ale zároveň obsahuje hlubokou myšlenku, kterou lze přeneseně vztáhnout na ledacos. Chceme-li něco nežádoucího odstranit, je někdy potřeba radikální a bolestivá změna, která vyžaduje odhodlání, vůli a trpělivost a především smíření se s tím, že potom už nebude stejné jako předtím. O to příjemnější je zjištění, že to neplatí vždycky. Pokud někdo vnímá své tetování jako nežádoucí skvrnu na svém těle, může se ho v dnešní době zbavit poměrně snadno, aniž by na jeho kůži byly patrné jakékoli změny.

 

Ne, skalpel ne

Časy se mění a my se měníme v nich. Avšak pokud nebudeme chtít, nemusí to nikdo vědět. Stará tetování coby pozůstatky mladické pošetilosti a omylů mohou zmizet jako mávnutím kouzelného proutku a nezůstane po nich ani stopa. Starší generace se může podivovat, protože tomu tak v minulosti nebylo. Před objevením možností laseru na tomto poli platilo tetování za permanentní záležitost, u níž se dalo buď doufat v to, že časem trochu vybledne, nebo podstoupit jednu z poněkud drastických metod. Mezi ně patřilo:

  • použití skalpelu, kterým se potetovaná kůže vyřízla a následně opět zašila. Bylo aplikovatelné u malých obrázků připomínajících velikostí mateřská znaménka, ovšem nevýhodu představovala trvalá jizva.
  • seškrábání (dermabraze) tetování mechanicky z kůže. Tento velice bolestivý zákrok poškozoval nejen potetovanou kůži, ale také její okolí a k oblíbeným se rozhodně nikdy neřadil.
  • přetetování neboli cover ups technika, která se používá hojně doposud, pokud je klientovým záměrem změna, nikoli zmizení vytetovaného obrazce.
  • krémy a vybělovací roztoky na odstranění tetování, které představovaly a stále představují poněkud pochybnou metodu ve stylu “rozpuštěný a vypuštěný”. Jejich výsledky jsou nevalné a vedlejší účinky mohou být natolik závažné, že jejich domácká aplikace je velkou bláhovostí.

 

Sázka na jistotu

I když sprovození tetování ze světa pomocí laseru je víceméně bezproblémová záležitost, nelze tento zákrok zcela bagatelizovat. Vždyť se jedná o kůži, která je významným orgánem lidského těla s mnoha důležitými funkcemi, byť o ní jako o orgánu mnohdy neuvažujeme. Navíc lidové rčení “na kůži se neumírá” rozhodně nemluví pravdu. Proto je odstranění tetování úkon, který musí provádět lékař specialista s přihlédnutím k individuálním požadavkům každého klienta. Laser musí působit jen mírně, aby kůži lidově řečeno “nespálil”, proto je sezení třeba opakovat a výsledky jsou viditelné až po nějaké době. Proto se rozhodně vyplatí nenechat se nalákat vidinou levné a okamžitý účinek slibující nabídky, ale spolehnout se na služby zavedené kliniky s odborným personálem a dlouholetou praxí.

 

Kde je nejvíc zkušeností

Jednoduše řečeno, pokud uvažujete o odstranění tetování – Praha je ta správná volba. Není to jenom kvůli zmíněným zkušenostem, velké město znamená více klientů včetně zahraničních, pro které se vyplatí zakoupení zé nejšpičkovější techniky. Poměrně velká hustota zařízení způsobuje, že si kliniky své klienty doslova hýčkají. Největší výhodou velkoměsta je však v tomto případě jev, který se obvykle prezentuje jako zápor – anonymita, takže nikdo z vašeho okolí se nedozví, co představoval vytetovaný obrazec, který musel zmizet.

Setkáváte se s lidmi, jejichž tetování považujete za trapná nebo nepatřičná? Doporučili byste jim jejich odstranění? Na jakých místech si tetování vždycky všimnete? Líbí se vám tetování na starých lidech?

Johanka Synková
Péče o pleť na míru v každém věku
Padají vám vlasy? 4 rady, co s tím dělat