Pronájem bytu v Olomouci – jak se vyvarovat problémů s nájemníky

Nabízíte pronájem bytu v Olomouci? Nepodceňte přípravu nájemní smlouvy! Špatně nastavené podmínky tohoto dokumentu vám mohou způsobit nepříjemnosti. V tomto článku se dočtete, jak by smluvní dokumentace měla vypadat, a zjistíte, jak se legální cestou vypořádat se špatným nájemníkem. Pakliže si nevíte rady, s čím začít, budou se vám hodit následující informace.

 

Pronájem bytu musí být právně ošetřen

Než začnete inzerovat svou nemovitost k pronájmu, sepište s právníkem nájemní smlouvu. V té by neměly chybět následující informace:

  • Informace o smluvních stranách – nájemníkovi a pronajímateli – jméno, příjmení, rodné číslo, adresa trvalého bydliště a číslo OP
  • Podrobně popsaný předmět pronájmu (umístění, dispozice, výměra, vybavení, atd.)
  • Doba trvání nájmu a způsob jeho ukončení
  • Výše nájemného
  • Způsob úhrady a výše poplatků za služby, pokud nejsou součástí nájemného
  • Informace o vratné kauci
  • Práva a povinnosti obou stran
  • Předávací protokol – pro předání bytu nájemníkovi i jeho navrácení majiteli

Důkladně si rozmyslete, zda nabídnete zájemci smlouvu na dobu neurčitou nebo na vymezené období. V obou případech může dojít ke komplikacím. V případě doby neurčité je nutné nastavit délku výpovědní lhůty, díky níž má v momentě výpovědi klient čas sehnat si nové bydlení a vy budete mít pokryté náklady za byt, než seženete někoho jiného.

 

Nájemníka si prověřte

Základem úspěchu je vybrat správného nájemníka. Pokud zvolíte špatně, budete se muset vypořádávat s nežádoucími následky. Přesvědčte se, zda dotyčný není veden v registru dlužníků a není na něj vedena exekuce. Pakliže by byl v exekučním řízení, museli byste dokazovat exekutorské společnosti, že výbava bytu patří skutečně vám. Snažte se získat o zájemcích nějaké informace a dobře si rozmyslete, komu byt nakonec dáte k užívání.

 

3 způsoby ukončení nájmu

Není nic neobvyklého, že nájemník přestane pravidelně platit činži, nebo zjistíte, že zásadně porušuje pravidla vyplývající ze smluvních podmínek – ničí vybavení, kouří v bytě, pořídil si domácí mazlíčky přes výslovný zákaz, který je zmíněn také ve smlouvě. Jak se v takovém případě zachovat? Hlavně žádnou paniku a ostych. Je to váš majetek a podle smlouvy, která byla uzavřena, je nájemník povinen dodržovat stanovené podmínky. Nový občanský zákoník uvádí následující možnosti ukončení pronájmu:

  1. Výpovědí
  2. Odstoupením od smlouvy
  3. Uplynutím doby, na níž je nájem sjednaný

 

Jak se zbavit špatného nájemníka

I když se vám to může zdát jako snadná věc, zbavit se špatného nájemníka není často žádná legrace. Pokud jde o neplatiče, který odmítá byt opustit, nebude to mít úplně jednoduchý průběh. I když v tomto případě jste v právu, nejedná se z jeho strany o trestný čin. Navíc kdybyste na to šli radikálně, vyměnili byste zámky a nájemníka prostě vyhodili, paradoxně se budete dopouštět trestného činu vy.

Zmíněným problémům se tak dá vyhnout pouze jediným způsobem, a to správně ošetřenou smlouvou. Nepokoušejte se ušetřit na právníkovi a nechte si zpracovat smlouvu od profesionála, abyste nemuseli v budoucnu čelit nepříjemnostem, jež se možná potáhnout dlouhé měsíce i roky.

Dostali jste se na konec článku. Nyní už máte představu o tom, jak se připravit, pakliže se chystáte pronajímat nemovitost. Dozvěděli jste se, co by nemělo chybět ve smluvní dokumentaci k nájmu, a že nejlépe uděláte, necháte-li si dokumenty vypracovat profesionálem. Přečetli jste si o tom, čím se bránit v případě, že jste vybrali špatného nájemníka, a jaké jsou možnosti legálně nájem ukončit.

A jak byste situaci řešili vy? Máte zkušenosti s podobnými problémy, nebo se vám daří vybírat jen slušné nájemníky? Potěší nás, když se s námi podělíte o vaše zážitky v diskuzi.

Johanka Synková
Správa PPC– reklamu nelze jen tak dát na internet a už se o ni nestarat!
Vyhlazení jizev pro vyhlazení nepříjemných vzpomínek: jaké metody se používají a která je vhodná právě pro mě?